Úvodní stránka » Aktuální informace » Děkujeme, odcházíme

My všichni, pacienti i potenciální pacienti, se díváme s obavami na to, co nás čeká v březnu – zdali lékaři skutečně odejdou. Bouřící se nemocniční lékaři mají pravdu: nástupní plat 17.000,- Kč po dlouhém a náročném studiu určitě neznamená ocenění jejich vědomostí a práce.

Na druhé straně jsme se dočetli, že někteří odboráři, kteří celou akci organizují, sami ale výpověď nepodali, čemuž je nutno se podivit. Nemocnice hlásí, že někteří lékaři již své výpovědi stahují - pravděpodobně neočekávali, že to dojde až tak daleko, aby museli odejít, a předpokládali, že vláda ustoupí jejich požadavkům.

 

Co si o tom celém myslíte?

Přehled komentářů

 1. Názor (Miroslav Hloušek, 11.2.2011 11:52:58)

  Samozřejmě, že většina občanů této naší země má na současné jednání lékařů svůj názor. Mám dojem, že nemají moc sympatizantů, protože přeci jenom vydírají na úkor ostatních občanů, pacientů. Je pravda, že mzda má odpovídat výsledku a úsilí práce. Ale já osobně neznám jejich odměny či mzdy, ale z okolí mám dojem, že na tom doktoři tak špatně zase nejsou.
  Možná proto, že i hodně pracují, daleko více nad rámec normální pracovní doby a vedle úvazku v nemocnici mají i soukromé praxe. Ale fakt to přesně nevím.
  Přestože jsem hodně nemocný, téměř 70letý člověk ve starobním důchodu, dokáži pouze posoudit, kam jdu rád a kterým doktorům se vyhýbám pro jejich neochotu či z jiných důvodů. Proto nejsem schopen posuzovat, zda lékaři mají peněz málo či hodně.
  Ale dovolím si posuzovat jejich konání a dokonce bych se přikláněl k tomu, pokud by zdravotnictví dospělo k nějakému kolapsu a přineslo by to ohrožení a možná až smrt občanů, tak bych to posuzoval jako odsouzenyhodný sprostý trestný čin. Přímo zločin. Lékaři podepsali přísahu a pokud by ji porušili, tak je to zrada. Navíc vystudovali za peníze ostatních nás občanů.
  Na druhé straně, pokud oni skutečně doplácí na mafiánské a korupční praktiky, tak je především podivné, proč to vlastně dvacet roků trpěli? Byli u toho nejblíže, ale přerod do kapitalismu přinesl i hodně negativ, které ne každý dokázal vstřebat a přizpůsobit se. Přeci jenom těch slušných bylo asi víc, než několik těch "parchantů" kteří zneužili změnu režimu.
  Jistě lékař se musí neustále vzdělávat, jeho pracovní doba je hodně náročná, ale z jejich jednání vyznívá, že jim skutečně jde jenom o peníze.
  To se taky dá nakonec pochopit, ale že bojkotují návrhy ministra, které jak se domnívám nejsou špatné, jsou naopak velmi vstřícné, zvláště když slibuje provést postupně potřebné reformy a u kterým právě lékaři musí být, tak je to nadmíru podivné. Oni by právě měli nabídnout svoje zkušenosti a znalosti k potřebné reformě a nabídnout panu ministrovi spolupráci..
  Proto způsob jak to dělají, tak určitě ne. A že nepřistupují na žádné dohody, to nadmíru přehání.
  Protože jsem pod pravidelnou kontrolou na urologii, nefrologii, diaporadně a psychiatrii, tak tam problémy nemám, dokonce jsem z letitých zkušeností přesvědčen, že lékaři a lékařky v nemocnicích v Semilech, v Jilemnici a Jablonci nad Nisou, tak jsou nejen dobří odborníci, ale nikdy jsem nezaznamenal, mimo jednoho vyjímečného, obratem primářem vyřešeného případu, nic jiného než pochopení a ochotu.
  Opak je však moje obvodní lékařka, která je nejen málo znalá, ale je neochotná a možná, že to dělá ze svého zájmu dobře, k ní já nejdu pokud to není "životně" nutné (nyní možná tak 2 x ročně) a jak vím z okolí, hodně pacientů taky přechází jinam. Tím možná šetří, protože tohle a tamto nemůže předepsat, protože to nemá v nějakých tabulkách, ale musí se k odbornému lékaři atd. Ale ta jede soukromě a asi si vydělává dost, ale to nevím..
  A jestli se svými kolegy z nemocnic sympatizuje, to taky nevím, ale vůbec bych se nezlobil, kdyby to právě "zabalila" třeba ona.
  Já jsem před 4 roky absolvoval mimo jiných předchozích operací i v operování urostomie a její pomoc po operaci byla ta, že mně odmítla předepisovat jakékoliv absorpční pomůcky, kdy mě moč tekla a tekla, podložky nedržely, manželka nestačila prát a neustále i hodně věcí vyhazovat a je fakt, než jsem to vyřešil, tak všechny ty pleny a podložky mně manželka kupovala. A jako důchodci, bylo to pro mě pár tisíc korun asi v průběhu tří měsíců, než se mně podařilo zjednat nápravu.
  Ale díky internetu a přímo nadměrné ochotě výrobců, dodavatelů pomůcek i dalších urostomiků jsem to naklonec zvládl, ale ten počátek byl zoufalý. A ta moje obvodní lékařka asi ani pořádně nevěděla, co urostomie je.
  Závěrem tedy můj názor je, že to doktoři opravdu přehání a kdo chce odejít ať odejde, i za cenu přechodných potíží ve zdravotnictví. Ale takového doktora už by nikdy české zdravotnictví nemělo zaměstnat! Jsem totiž přesvědčen, že až dojde hodina "H," většina lékařů stáhne výpovědi zpátky.
  Taky jsem přesvědčený, že specializace ve zdravotnictví je nutná, protože většina přístrojů a zařízení jsou hodně drahé a nebývají plně využité. Navíc rychle stárnou a každé nevyužité zařízení odebírá právě mzdu lékařů. Proto dělba práce i možná i omezení lůžek v nemocnicích je nutná a to pro prospěch nás občanů, i když musíme připustit, že nebudeme mít zdravotní péči "za rohem," ale že bude přijatelně o kousek dále.

 2. Názor na akci "Děkujeme, odcházíme" (Ing. Olga Voříšková, 10.2.2011 20:38:23)

  Jsem již čtyři roky stomička a péči nemocničních odborných lékařů, bohužel,
  potřebuji poměrně často. Chápu, že lékaři pracující v nomocnici jsou
  finančně nedocenění a mají mnoho dalších problémů, které dlouhodobě nikdo
  neřešil, ale cítím se být ohrožena jejich jednáním a rukojmím jejich zájmů.
  S formou a načasováním jejich protestu nesouhlasím.

 3. Názor (Milan Hroník (FIT ILCO Praha), 10.2.2011 20:37:17)

  Co se týče akce "Děkujeme, odcházíme", myslím, že je značně nefér požadovat
  trojnásobek průměrného platu, když velká většina národa se nepřiblíží ani k
  tomu průměru. Nehledě k tomu, že lékaři u nás nemuseli platit školné a
  nemusí studium splácet z platu, jako jinde. Berou si pacienty jako rukojmí,
  aby uspokojili své sobecké požadavky, ani nepřejí zvýšení platu ostatnímu
  zdravotnickému personálu, bez kterého by svou praxi stejně provozovat
  nemohli. A vrcholem všeho je, když vlastním pochybením poškodí pacienta nebo
  zaviní smrt, nic se lékaři v 99% nestane a spravedlnosti se málokdo dovolá.

 4. Odcházejícím lékařům (Prof.Dr.Jan Solich,CSc, 2.2.2011 22:50:46)

  Odcházejícím lékařům!

  Jako dlouholetý představitel Rady seniorů ČR či Svazu důchodců jsem velmi často diskutoval o našem zdravotnictví. Přes hlasy oposičních politiků většina občanů starších byla se zdravotní péči spokojena a měla důvěru k lékařům. Samozřejmě byly kritizovány negativní jevy zejména ve větších městech a Praze.

  Překvapuje mne, že tato důvěra pacientů je ze strany části lékařů opomíjena a pacientům je vyhrožováno ( jak jinak nazvat pohřební vůz v TV).
  Chápu a chápe to i velká část občanů, že mzda řady povolání v ČR ( nejen lékařů) není na úrovni západních zemí EU. Vynucovat si však výši platů odchodem a ještě vyhrožovat zhoršením zdravotní péče není etické a odporuje nejen povolání, ale i poslání lékařského stavu.

  Udivuje mne, že desítky pacientských a také seniorských organizací mlčí (Svaz pacientů považuji za samozvance bez členů) a dosud diskuze mezi lékařskými odboráři a ministrem zdravotnictví jasně neodsoudily. Setkávám se denně s řadou lidí, kteří problémy chápou, ale nechápou způsob boje, který je veden vlastně i proti promočnímu slibu slavnostně přijatého na univerzitní půdě.

  Byl bych rád kdyby své mínění se nebáli říct i jiní představitelé seniorských a pacientských organizaci, aby vyjádřili svoji důvěru v řešení problému jednomu z nejzkušenějšímu ministrovi zdravotnictví, který je v současné vládě. Netajím se s tím, že nemohu mít důvěru k lidem, kteří v zájmu svého finančnímu ohodnocení vyhrožuji lidem, kteří jim věří, že jim při potížích se zdravím pomohou.

  Univerzitní profesor RNDr.PhMr. Jan Solich, CSc ,
  býv.předseda SDČR a l.místopředseda Rady seniorů ČR