Úvodní stránka » Aktuální informace » Lékařská komora vydala výzvu: Respektujte vládní opatření / T

Česká lékařská komora (ČLK) vydala usnesení k současné epidemické situaci. V něm apeluje nejen na veřejnost, aby dodržovala mimořádná opatření, ale také na média, lékaře a politiky, aby nezneužívali situace období pandemie „k publikování šokujících informací“. „Je nebezpečné zveřejňování informací, které bagatelizují šíření infekce covid-19, ale i informací, které úmyslně přehánějí její nebezpečí,“ domnívá se představenstvo České lékařské komory.
Představenstvo České lékařské komory schválilo usnesení na základě doporučení Vědecké rady České lékařské komory.
Česká lékařská komora v něm vyzývá občany, aby respektovali a dodržovali vládou nařízená opatření a nevystavovali se zbytečnému riziku onemocnění jejich nedodržováním a porušováním doporučených základních hygienických postupů.
Současně občany ubezpečuje, že zdravotnická zařízení dělají vše pro to, aby se v nich minimalizovala hrozba přenosu infekce, jak coronaviru, tak i ostatních infekčních onemocnění. „Proto občany žádáme, aby, pokud to jejich zdravotní stav vyžaduje, se nebáli navštívit zdravotnická zařízení, nebo aby své lékaře aspoň kontaktovali a zabránili tak zbytečným ohrožením svého zdraví, nesouvisejícím s covidem-19,“ stojí v usnesení z 10. října.
„Současně představenstvo ČLK doporučuje členům komory, médiím a politikům, aby se vyvarovali zveřejňování extrémních, vědecky nepodložených názorů na covid-19, které nepřispívá rozumnému řešení současné neuspokojivé situace,“ píše ve svém usnesení. Lékaři, kteří se k epidemii covid-19 vyjadřují, by si měli uvědomit, že jsou bráni veřejností jako autority, a proto by se – dle představenstva ČLK – měli vyjadřovat pouze k té odborné problematice, která je náplní jejich specializované činnosti.
„Média, lékaře a politiky žádáme, aby nezneužívali situace období pandemie k publikování šokujících informací, které jim sice krátkodobě zvednou popularitu, ale následně povedou k dlouhodobé ztrátě jejich důvěryhodnosti,“ píše dále představenstvo ČLK.
„Představenstvo ČLK se domnívá, že je nebezpečné zveřejňování informací, které bagatelizují šíření infekce covid-19, ale i informací, které úmyslně přehánějí její nebezpečí, protože tím vytvářejí u občanů pocit nejistoty a nerozhodnosti a omezují pozornost, kterou by měli občané věnovat i jiným, stejně nebezpečným onemocněním a stavům,“ uzavírá Česká lékařská komora.

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011