Úvodní stránka » Péče a zdraví » Neni doplatek jako doplatek

Není doplatek jako doplatek

Zdaleka ne všechny doplatky za léky na předpis se započítávají do ochranného limitu

Jako předvolební dárek chce vláda ulevit seniorům a dětem od vysokých výdajů za léky. Schválila proto novelu zákona, která snižuje ochranný limit započitatelných doplatků z 2500 korun ročně na tisícovku u dětí a lidí nad pětašedesát. Sedmdesátníkům a starším se limit snižuje na pouhých pět set korun. Očekává se, že nová pravidla budou platit od počátku příštího roku.

Znamená to ale, že ti nejstarší z nás už skutečně neutratí za léky více než pětistovku ročně? Ne tak docela. Započítává se jen část doplatku a někdy žádný. „Do ochranného limitu se zahrnují doplatky za částečně hrazené léky, a to ve výši doplatku na nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání,“ vysvětluje mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová. V případě, že je některý z léků v dané skupině plně hrazen ze zdravotního pojištění, započitatelný doplatek se bude rovnat 0 Kč, doplňuje mluvčí.

Výši doplatků započitatelných do ochranného limitu nemusí pacienti nijak evidovat. Dělá to za ně zdravotní pojišťovna. „Pokud klientovi vznikne přeplatek nad ochranný limit, odesíláme mu ho složenkou nebo na bankovní účet. Vyúčtování provádíme za každé čtvrtletí,“ vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Jakmile je jednou za rok limit překročen, vše další se automaticky bere jako přeplatek. V lékárně ale musí pacient za lék nejprve zaplatit. Přeplatek nad limit dostává od pojišťovny zpětně jednou na čtvrtletí.

Například u tzv. statinů, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, konkrétně u skupiny atorvastatinů, existuje jeden plně hrazený lék: Atorvastatin Actavis. Předepíše-li lékař pacientovi ale ze stejné skupiny přípravek Torvazin anebo Amedo, pacient v lékárně doplatí až 24 resp. 36 korun. Tento doplatek se mu ale do ochranného limitu vůbec nezapočítá. Pacient by ale každopadně měl být informován o tom, jestli lék který mu lékař předepisuje, je s doplatkem, nebo ne.

V jiném příkladu, ve skupině metoprololů určených především k léčbě vysokého krevního tlaku, neexistuje plně hrazený přípravek. Na ten nejlevnější – Metoprolol Mylan - pacienti doplácejí až 42 korun. Pokud mají recept na Betaloc, musí si za něj v lékárně připlatit až 232 koruny. Do ochranného limitu se jim ale z této částky započítá jen uvedených 42,44 Kč.

Existují však výjimky. „Pokud lékař trvá na vydání předepsaného léku, vyznačí na receptu „Nezaměňovat". V takovém případě se i přes výše uvedená pravidla do ochranného limitu započte doplatek v plné výši,“ upřesňuje Přinesdomová. Pokud tedy lékař uvedl „Nezaměňovat“ na recept s Betalocem, započítává se do limitu celý doplatek až do výše 231,84 koruny (v některých lékárnách může být lék levnější, započítá se skutečně zaplacená částka). Senior ve věku nad 70 let má tak už téměř polovinu svého ročního ochranného limitu vyčerpanou.  

Existuje ještě jedna možnost, jak za léky ušetřit. Lékárník totiž může pacientovi po dohodě s ním nabídnout konkurenční lék, který je levnější. „Záměna je možná pouze v případě, že alternativní lék je s předepsaným shodný z hlediska jeho účinnosti a bezpečnosti, obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání a stejnou lékovou formou a pacient s takovým postupem souhlasí. Pokud alternativní lék obsahuje rozdílné množství léčivé látky (rozdílná síla), lékárník upraví dávkování tak, aby odpovídalo dávkování předepsanému lékařem. V případě záměny je tato skutečnost uvedena na receptu,“ potvrzuje mluvčí lékového úřadu. Záměnu musí odsouhlasit i předepisující lékař. Vyznačí-li ovšem na receptu, že trvá na vydání předepsaného léku, může lékárník vydat pouze tento lék.

Další výjimkou jsou léčivé přípravky podpůrné a doplňkové. Doplatky za ně se totiž do ochranného limitu započítávají jen seniorům nad 65 let,( jenž zlepšuje prokrvení, okysličení a výživu tkání).

Pojišťovnám po snížení limitů významně vzrostou počty klientů a objem peněz, které budou vracet. Například zmíněná VZP nyní posílá přeplatky zhruba 44 tisícům pacientů v objemu cca 46,5 milionů korun. Až ochranný limit klesne dětem a lidem nad 65 let na tisícovku a sedmdesátiletým a starším na pětistovku, půjde o 380 tisíc klientů a 325 milionů korun.

Informace o cenách a úhradách, vč. doplatků a započitatelných doplatků si mohou pacienti zjistit v databázi léků na portálu www.olecich.cz (nebo www.sukl.cz) vždy v detailu léku v záložce „Ceny a úhrady“.

Marcela Alföldi Šperkerová, pro Koalici pro zdravi

Použití tohoto článku je bezplatné. Prosíme jenom o informaci na info@koaliceprozdraví.cz kdy a kde jste ho použili.


Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011