Úvodní stránka » Aktuální informace » Pacientské organizace pomáhají pacientům i zdravotníkům

 Zmapovali jsme pacientské organizace v kraji. Nabízejí pomoc pacientům i zdravotníkům

Hradec Králové, 10. 8. 2016

Seznam pětatřiceti pacientských organizací pro nejrůznější druhy lékařských diagnóz včetně kontaktů přinášejí od srpna webové stránky Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje www.zhkhk.cz. Pacienti, ať už trpí často se vyskytujícím nebo vzácným onemocněním, či jejich rodinní příslušníci tak mají nyní na jednom místě k dispozici aktuální databázi, díky níž se mohou spojit s lidmi řešícími stejnou nebo obdobnou situaci a využít jejich významnou podporu a pomoc. Zmapování pacientských organizací provedl holding v rámci aktualizace a kultivace koncepce zdravotnictví Královéhradeckého kraje na léta 2016-2020, na které spolupracuje s Královéhradeckým krajem.

„Problematika pacientských organizací do koncepce zdravotnictví nepochybně patří,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. „Představují obrovskou pomoc v informovanosti pacientů i zdravotníků, v podpoře pacienta i jeho rodiny, pomáhají pacientům vyrovnat se s diagnózou, detailně znají specifické potřeby pacientů a mohou zcela konkrétně pomáhat ostatním. Vědí, na jaké odborníky se obrátit, jaké pomůcky si lze pořídit, zajišťují asistenty, pomáhají s orientací v sociálním systému, často realizují i rehabilitaci pro pacienty. Osobně se domnívám, že je tu prostor ke zvážení začlenění pacientských organizací jako rovnocenného partnera do širokého týmu péče o pacienta,“ dodává radní Třešňáková.

Pacientské organizace jsou schopny poskytovat metodickou pomoc nejen pacientům a jejich rodinám, ale např. i nelékařskému zdravotnickému personálu a v případě vzácných onemocnění mnohdy i lékařům. Významnou úlohu plní i v oblasti destigmatizace daného onemocnění ve společnosti, pomáhají s maximálně možným zapojením pacienta do normálního života. Jednou ze společných silných stránek pacientských organizací, které fungují většinou na spolkové bázi, je osobní přístup – velice často jsou jejich představiteli lidé, kteří sami trpěli či trpí danou nemocí, anebo jí trpí či trpěl jejich blízký, o něhož pečují či pečovali. Mají tak s nemocí tu nejbližší zkušenost a rozhodli se podat pomocnou ruku ostatním podobně postiženým.

„Schůzka se zástupci pacientských organizací byla pro nás cenným zdrojem informací o jejich činnosti. Společně jsme na ní definovali i cíle, které zapracujeme do koncepce. Jedním z nich je právě rozšíření povědomí laické i odborné veřejnosti o existenci pacientských organizací a jejich nabídce,“ doplňuje Miroslav Procházka, předseda představenstva ZH KHK. „Jde o aktivitu zdola, která má stejný cíl, jako práce zdravotníků v našich nemocnicích, tedy pomoci pacientovi. Proto považuji za racionální zpřístupnit informaci o pacientských organizacích právě na našem webu,“ uzavírá Procházka.

 

O společnosti:

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je zastřešující mateřská akciová společnost založená Královéhradeckým krajem v roce 2003 za účelem kontroly a vykonávání akcionářských práv v krajských zdravotnických zařízeních. Holding je 100% akcionářem ve všech krajských nemocnicích: Oblastní nemocnice Náchod a.s. (Nemocnice Náchod, Nemocnice Rychnov nad Kněžnou, Nemocnice Jaroměř, Nemocnice Broumov, Nemocnice Nové Město nad Metují, Pracoviště klinické biochemie a diagnostiky Opočno), Oblastní nemocnice Jičín a.s. (Nemocnice Jičín, Nemocnice Nový Bydžov), Oblastní nemocnice Trutnov a.s., Městská nemocnice a.s., Dvůr Králové nad Labem.

Nemocnice ZHKHK mají celkem zhruba 1800 lůžek a 3100 zaměstnanců.

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011