Úvodní stránka » Aktuální informace » Zasedání Výboru pro zdravotnictví PSP ČR dne 27.6.2012

Tisková zpráva Koalice pro zdraví: Proces zpřístupnění léčebného konopí pro nemocné nesmí být směšován s debatami o legalizaci marihuany


Členové Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jednali na svém výjezdním zasedání 27. června v Jáchymově o návrhu zákona, který umožní využití konopí pro léčebné účely. Koalice pro zdraví s potěšením vítá postoj přítomných zákonodárců a úředníků Ministerstva zdravotnictví ČR, kteří se k  zákonné iniciativě pacientů, lékařů a poslanců postavili bez výjimky vstřícně. Před druhým čtením návrhu v Poslanecké sněmovně je třeba dokončit přípravu zákona v několika dílčích oblastech pěstování, skladování a distribuce léčebného konopí v České republice ve spolupráci s profesními organizacemi lékárníků a lékařů. Zbývá rovněž dořešit použití elektronického receptu jako výhradní formy bezpečného předepisování konopí, které někteří poslanci důrazně prosazují. Projednávání návrhu zákona proto bylo přerušeno do konce srpna tohoto roku.

Jednání Výboru pro zdravotnictví PSP ČR narušil incident způsobený aktivistou Stanislavem Pencem, který na zasedání výboru vystoupil s kritikou základních principů připravované legislativní úpravy. Aktivista dlouhodobě prosazuje, aby se česká legislativa neřídila Úmluvami OSN o drogách, jichž je signatářem, a aby bylo konopí pro léčbu i pro jiné účely pěstováno bez státní regulace a bez zajištění jeho kvality a nezávadnosti. V průběhu jednání se pan Penc pokusil předat ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi asi 200 gramů marihuany; vzápětí byl k podání vysvětlení odveden policejní hlídkou, jíž přivolal přítomný velitel Národní protidrogové centrály Policie ČR.

Celá politováníhodná událost poškozuje pacienty, protože směšuje diskusi o léčbě indikovaných pacientů účinnou léčivou rostlinou s debatou o celoplošné legalizaci psychotropního konopí jako rekreační drogy. Koalice pro zdraví touto cestou podobné snahy důrazně odmítá a apeluje na příznivce legalizace marihuany, aby nezneužívali nemocné, ale vedli otevřenou diskusi o své věci. Taková diskuse je jistě legitimní – ale s právě probíhajícím legislativním procesem zpřístupnění konopí pro léčbu nijak nesouvisí a zbytečně jej zdržuje a diskredituje. Nám jde hlavně o to, aby se pacient nemusel rozhodovat jestli bude trpět, nebo hledat úlevu v bolestech protizákonnou cestou. Jedna mladá pacientka s roztroušenou sklerózou, které už žádné léky nezabírají to shrnula “jediné co si ještě přeji je důstojný konec.“

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. podvod (frantisek, 3. 7. 2012 6:22:08) Odpovědět

    vam se zda vykupni cena uvadena v tisku - 150 czk za 1g v poradku ? Me ne a myslim si ze vam nejde o pacienty ale o profit pro firmy, ktere dostanou povoleni pestovat.

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011